September 23, 2021

MIDA TEADA FOTOSESSIOONIST

Ettevalmistus fotosessiooniks, fotograafia/pildistamised

Kuidas valida fotograafi ...

.... kui neid, kelle seast valida tänasel päeval, on väga palju?


Tänasel päeval on fotograafide valik meeletult suur - alustades erinevatest fotokäekirjadest ning lõpetades erineva hinnaklassi ja kogemustepagasiga.

Kõigepealt tuleb mõelda enda peale, et mis on minu pildistama minemise eesmärk ja missuguse mõjuga pilte ma tahan fotosessioonist tulemusena saada.

Kui fotograafil on mingisugune portfoolio juba olemas, siis sellest saab päris hea ülevaate, missuguseid pilte fotograaf teeb ning kas need on midagi sellist, mis sind kõnetavad ning kas sa ennast näeksid nendel piltidel.


Esimesena ilmselt märkame me piltide tonaalsust ja värve. On fotograafe, kelle pildid on kindla alatooniga - rohekad, pruunikad, kollased jms. Ja on fotograafe, kellel on selged kirkad värvid. Samuti teevad fotograafid erinevaid töötlusi oma piltidele. On fotograafe, kes korrigeerivad pilti üldisemalt ning on neid, kes teevad väga põhjaliku töötluse nii modelli ümbritseva keskkonna kui ka modelli osas.


Fotograafidel on üldiselt ka mingisugused põhisuunad, et mida või keda nad pildistavad suuremas osas, ehk siis ka nende proffesionaalsus on antud valdkonnas suurem. On fotograafe, kelle perepildid on puhas kuld, fotograafe, kelle portreed kõnetavad, buduaarifotograafe, kes annavad edasi sensuaalsust kõrgemal tasemel.


Kui sobiva valdkonna fotograafi valiku/otsinguga hätta jääd, siis Facebookis on mitmeid fotograafide , modellide ja klientide gruppe, kuhu saab üleskutseid tõstatada ning fotograafid saavad endast ise märku anda ning teised inimesed oskavad soovitada. Et endale maksimaalselt sobivat fotograafi leida, siis tasub üleskutse detailselt kirja panna.


Kui sulle meeldivad portreede ja perepiltide puhul selged värvid, buduaaripiltide korral pigem tume tonaalsus ja varjud, siis mina võiksin olla sinu fotograaf.

Kuidas valida pildistamise asukoht


Õues või stuudios? Või hoopis oma kodus või renditud korteris?


Asukohaga on nii, et tuleb välja mõelda, mis on pildistamise eesmärk, mille jaoks sa neid pilte teed, kus sa neid pilte esitled või kas on plaanis kellelegi kinkida. Eks Eesti ilm meil on selline, et suvel pildistatakse rohkem õues ning sügis-talve perioodiks kolitakse stuudiosse. Julgemad teevad sesse ka talvel ja sügisel õues, kuid pigem ikkagi hoitakse siseruumidesse. Pikemalt ette broneerides ei tea ka, et kas õues sellel suusahooajal on selline ilm, et kannataks õues pildistada.


Õues pildistamise valikuid on lõputult. Eks see on jällegi maitse küsimus, et kas sa tahad taustaks Parki, metsa, tänavaid, vanalinna, randa, sõnajalgu, metsaradasid, oma koduaeda vms. Väikeste lastega pildistamisel tuleks mõelda ka sellele, et pildistamise asukoht oleks ohutu ja kui on soov teha erineva taustaga kohtades, et pisikesed ei peaks palju kõndima. Väikeste lastega pildistamisel keerleb enamus sessioonist siiski laste ümber ja pildistamise koha valikul on oluline, et koht oleks pigem hea valgusega, sest 2-3 aastasele sa vaevalt ütled, et istu nüüd ilusti vaikselt siin ilusa valgusega kohas ja vaata kaamerasse. Pigem on eos hea valida koht, kus fotograafil on võimalus ümber pisikeste joosta ja ka need pisikesed armsalt pildile püüda.


Stuudio valikul on ka kaks võimalust. Kas valida klassikaline stuudio, kus sul on ühte värvi taustafoon ning erinevad aksessuaarid, millega pilt luua. Või siis on tänasel päeva popid sisustustega stuudiod - Stuudio on sisustatud ning on väga palju erinevaid seinu ja mööbliesemeid. Kui klassikalises stuudios tulevad pildid enamasti ikkagi stuudiovälkudega siis interjörstuudiod (vähemalt Tallinnas) on enamus suurte akendega ning päeval saab pildistada ilusa loomuliku valgusega.


Oma kodu on alati hea valik. Oma kodus tehtud piltidel on aastate pärast väga oluline väärtus. Pildid meenutavad sulle reaalselt oma kodu ja olu ja elu sellel ajahetkel. Eriti armas on ju, kui su lapsed on juba suured ja see kodu elu ja olu on neile hea vaadata. Ja selle pärast üldse ei tasu muretseda, et kodu on liiga väike või liiga pime vms. Kui sul on juba natukene päevavalgust tuppa piilumas, siis oskustega fotograafid suudavad igas kodus ilusad mälestused jäädvustada.


Kui siiski oma kodus pildistada ei meeldi , õues on külm ning stuudio ei ole kaa päris sinu teema, siis on alati võimalus rentida mõni korter. Saad valida täpselt oma hinnaklassis, sobiva mööbli ja valgusega korteri. Korterite ja hotellide rentimine on pigem populaarne buduaari ja aktipiltide tegemisel. Kuid kes ütleb, et sa ei või oma pere- või portreepilte sellises asukohas teha.


Kui sa oled ise hinnatundlik klient, siis tasub uurida fotograafide hinnakirju, vaadata, mis neil on hinna sees juba ning mis osas peaksid lisaks maksma. On fotograafe, kellel on omad fotostuudiod ning nende sessioonide hindades on juba renditasu sisse arvestatud. On fotograafe, kellel omal stuudiot pole ning sessiooni hinnale lisandub fotostuudio rent. Hotellid ja korterid on ka üldiselt lisa raha eest. Kui soovid kodus pildistada, kuid elad väljaspoolt fotograafi põhilist töö piirkonda, siis võib lisanduda transporditasu.

Fotosessioon õues
fotosessioon kodus
beebiootus stuudios

Millised riided valida?

Portree

Portree pildistamisel tunnisele sessioonile tasub kindlasti kaasa võtta vähemalt 2 erinevat komplekti riideid. Kui ei ole 100 protsenti kindel, et missugused riided piltidel hästi töötavad, siis võib kaasa võtta pigem rohkem riideid ja saame kohapeal koos vaadata ja katsetada, mis töötab pildil kõige paremini. Riietusega saad anda pildile oma emotsiooni - kas siis sellised pigem tavalisemad “casual” stiilis riided - Teksad koos erinevate särkidega. Suured lohvamad “cozy”riided sellise mõnusa ja sooja pildi jaoks. Pidulikumad või siis ametlikumad riided uhkema ja rangema mulje jaoks. Riietus siis valida vastavalt oma karakterile ja sellele, et mis on teie soov, et missugune emotsioon pildilt vastu vaatab.


Perepildid

Perepildistamise sessioonile, kus osalevad ka väikesed lapsed, keda peab lõbustama ja kellega peab tegevusi tegema, siis kindlasti on väga oluline, et riided, mis on seljas, on väga mugavad ning riideid ei peaks koguaeg kohendama. Sest kui me kõik oleme fotosessioonil ja oleme hoos, et lapse vähemalt üks millisekund heatujunägu pildile saada, siis ei jõua me keegi jälgida ega kohendada oma riideid.


Puhtama ja korrektsema mulje jaoks võiksid kõikide perekonnaliikmete riided omavahel kokku sobida. Piltidel töötavad näiteks hästi pastelsed toonid,või maatoonid (kollane,pruun,hall). Muidugi oleneb väga palju jälle sellest, et mis muljet piltidega tahetakse jätta ning kus keskkonnas pildid tehakse. Ma ise kasutan google või pinterest keskkondi, et otsida kokku sobivaid värve ning riideesemeid.


Tunnisele peresessioonile, mis toimub stuudios/siseruumides ma soovitan ka välja vaadata kahed riided. Tunnise sessi ajal jõuab vahetust teha ning saab tunni jooksul teha erineva meeleoluga/väljanägemisega pilte.

mida pildistamisel selga panna

Buduaar, poolakt ja akt

Buduaaripiltidele saab läheneda väga erinevalt. Buduaaripiltidel ei pea olema ainult pesus. Samuti saab piltidel kasutada lisaks teksapükse, sukkpükse, lühikesi pükse, crop toppe, bodysid, kampsuneid, nööpidega lohvasid särke, hommikumantlit jne. Kindlasti võib kaasa võtta ka kingad. Buduaarist saab sujuvalt edasi minna ka poolakti ja aktipiltide peale, vastavalt sellele, kuidas on inimese enda mugavustsoon. Olenevalt sellest, kus pildistamine toimub, saab lisaks kasutada patju, tekke, linasid meeleolu loomiseks pildil.

Buduaarisessile ma soovitan kaasa haarata erinevaid riideid/aksessuaare ning kohapeal saab koos üle vaadata, mida piltide tegemisel kasutada ja mida mitte.


Kas meik on vajalik?

Jah?


Ma ise meigin ennast väga harva, kuid ma siiski arvan, et kõik naised portreepildistamisele tulles peaksid kandma meiki. Kasvõi juba sellepärast, et ergutada veidi rohkem oma enesekindlust. Meik ühtlustab näonaha toone, teeb silmad selgemaks ja on suurem tõenäosus, et sa oled pärast pilte vaadates endaga rahulolev. 

Fotosessioon on üks võimalus, kus astud välja oma igapäeva rutiinist ning saad tunda ennast naiseliku ja ilusana. Proffesionaalselt tehtud meik ja soeng rõhutavad inimese ilu, viivad tähelepanu eemale nendelt ebakindlustelt, millega naised ise võibolla ehk nii rahul ei ole. 


Ma ei saa kohustada kedagi ennast fotosessiooniks meikima, kuid ma usun, et meik on midagi, millesse tasub fotosessioonile tulles investeerida. Meikaril ja meikaril on muidugi ka suur vahe. Ja suur vahe on toodetel, mida meikarid kasutavad ning kuidagi mingisugused meigid pildile jäävad. Täpselt nii nagu on erineva käekirjaga fotograafe, on erineva käekirjaga meikareid. Kui sa mõtled meigi tegemisele, kuid ei tea, kelle poole pöörduda, siis üldiselt on fotograafidel endal anda soovitusi, kellega meikaritest neil koostöö toimib ja kelle juurde võiks minna.

Kui sa tuled pildistama Karin Henn Photographyga..


Enne fotosessiooni katsume kõik eeltöö ära teha ja maksimaalselt palju infot jagada, meie mõlema poole ootuste ja lootuste kohta. Fotosessiooni käigus palun tunne ennast nii vabalt kui sa suudad. Ära mõtle nendele kõikidele külgedele ja nurkadele, mis sulle enda juures ei meeldi. Anna mulle palun võimalus Sind oma kaamera ees keerutada ja otsida erinevaid nurki. Paku mulle erinevaid emotsioone. Ma juhendan vastavalt sellele, kuidas mulle tundub, et kuidas sul läheb. Üheltpoolt katsun sulle anda üldiseid juhendeid, et sa võtaksid enda jaoks loomulikke poose ja emotsioone ning samuti on hetki, kus ma ütlen, et STOP ja katsun mitme erineva nurga pealt seda hetke tabada ja enda järgi sind pildile sättida. Fotosessioon on koostöö. Ja fotosessioonile tulles ma tahan, et Sa annaksid mulle võimaluse sind jäädvustada selliselt nagu sa täna oled! 

💗